به مناسبت هفته پژوهش و فناوری؛
مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر واحد میانه برگزار شد
خبرگزاری آنا: به مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری، مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه با حضور دکتر شایق مدیر پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، اعضای هیات رییسه، جمعی از استادان و دانشجویان واحد برگزار شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، در ابتدای مراسم، دکتر علی فرامرزی معاون پژوهش و فناوری واحد میانه ضمن تشریح برنامه چهار سال آینده حوزه پژوهش و فناوری این واحد دانشگاهی اظهار کرد: امروزه دانش را بر اساس اثر بخشی ارزیابی می‌کنند و اثر بخشی دانشی که در دانشگاه تولید می شود دو شاخصه اصلی دارد: یکی ارجاعات به مقالات و دیگری دانش فنی و خلق ثروت از آن دانش است.
وی افزود: بنابراین لازمه این کار این است که اساتید در زمینه های خاص متمرکز شوند و دانش خود را در آن زمینه عمیق کنند که این دانش عمیق موجب سرافرازی خود فرد و هم موجب بالابردن درجه دانشگاهی واحد‌های مختلف خواهد شد و هم زمینه ساز پژوهش های کاربردی خواهد بود.
معاون پژوهش و فناوری واحد میانه با تاکید بر اینکه پژوهشگران باید کوشش های خود را در زمینه های ضروری اجتماع با بکارگیری روش های عقلانی متمرکز کنند گفت: پژوهش نه تنها نباید از پویایی بایستد بلکه باید روز به روز سرعت و رونق بیشتری گیرد و دانشگاه و دانشگاهیان مکلفند مهر مشروعیت بر اصالت تحقیقاتی بزنند که در آن احتمال فساد و تباهی نباشد چرا که مردم و جامعه تحت نفوذ و سیطره نظریه پردازان و محققان هستند و آنان نیز ماموریت به شدت مقدسی برای به سر منزل مقصود رساندن جامعه دارند و اگر هدفتان از علم خدمت به جامعه است و هدف تحقیق و پژوهش در رفاه و سعادت انسان ها نباشد در آن صورت علم و تحقیق مرده است.
در ادامه مراسم مدیر پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، پژوهش را یکی از عوامل مهم پیشرفت دانشگاه دانست و اذعان کرد: پژوهش بر اساس تفکر و تلاش به دست می آید. پژوهش بهترین ابزار ماست، ما دیگر داریم از آموزش فاصله می گیریم اگر چیزی بخواهد دانشگاه را نجات دهد آن پژوهش است.
دکتر شایق اخلاق پژوهشی را از شخصه های اصلی این حوزه عنوان کرد و گفت: این شاخه اخلاقی، اصول های مرتبط با مشارکت کنندگان در پژوهش، انتشار نتایج پژوهش و پژوهشگر را مد نظر قرار داده است و تحقیقات نشان داده است که تفاسیر قرآنی به اصول اخلاق پژوهشی توجه مناسبی شده است.
وی در ادامه سخنان خود بر لزوم ایجاد شرکت های دانش بنیان در واحدهای دانشگاهی اشاره کرد و افزود: مسئولین واحدهای دانشگاهی آزاد اسلامی باید بر توسعه اقتصاد دانش بنیان و تحصیلات تکمیلی برای پیشبرد و ارتقای کیفیت آن اهتمام ورزند و گامهای مؤثری بردارند.
مدیر پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: در سال­های اخیر و در کشورهای پیشرفته ،لزوم توجه به روش­های جدید ارتباط صنعت و دانشگاه و افزایش حجم این ارتباط در قالب شرکت­های تازه­تأسیس تکنولوژی­محور، اتخاذ سیاست­های مناسب برای کمک به تشکیل شرکت­های دانش­بنیان دانشگاهی را به یکی از دغدغه­های اصلی دولت­ها در این حوزه تبدیل کرده است.1
دکتر شایق تاکید کرد:با اين نگرش، برنامه ريزي براي ترغيب استادان محترم، دانشجويان عزيز و كاركنان ارجمند واحدها براي ايجاد شركتهاي دانش بنيان در سرلوحه‌ي استراتژيهاي توسعه دهه چهارم فعاليت دانشگاه آزاد اسلامي قرار گرفته است. در همين راستا تشكيل شوراي هدايت، حمايت و نظارت بر شركت ها و موسسات دانش بنيان دانشگاه آزاد اسلامي اقدام مهمي در نيل به اين هدف بود كه فعاليت خود را آغاز نموده است.
در ادامه مراسم از استادان پژوهشگر برتر و دانشجویان فعال باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان و همچنین دانشجویان شرکت کننده در مسابقات دومینو و سازه های ماکارونی و مخترعین واحد میانه تجلیل شد.
لازم به ذکر است، بارگذاری سازه ماکارونی تیم دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی میانه از دیگر برنامه های این مراسم بود که با رکورد زنی بالای 500کیلوگرم به اتمام رسید.
 
 

نوشتن دیدگاه

بالا
saeed_sol@yahoo.com