باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه به مناسبت ماه مبارک رمضان، ماه بهار قرآن برگزار می کند:

سخنرانی مجازی با موضوع  " مهجوریت قرآن "

دکتر عباس نعمتی رییس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری سخنرانی مجازی به مناسبت ماه مبارک رمضان، ماه بهار قرآن  با موضوع " مهجوریت قرآن " خبر داد.

رییس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در خصوص موضوع سخنرانی " مهجوریت قرآن " بیان کرد: در ارتباط با مهجوریت قرآن کریم، خود قرآن در سوره فرقان آیه 30 می‌فرماید: «وَ قالَ الرَّسُولُ یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً»؛ و پیامبر فرمود پروردگارا قوم من قرآن را رها کردند.

نعمتی در خصوص معنی لغوی «مهجور» خاطر نشان کرد: کلمه «مهجور» مشتق از «هجر» در لغت به معناى ترک و رها کردن است. در این آیه خداوند تبارک و تعالى از قول رسول اکرم (ص) خبر می‌دهد که آن‌ حضرت در مقام شکایت از امتش چنین گفته، یا در قیامت چنین می‌گوید که پروردگارا! امت من قرآن را مهجور گردانیدند.

رییس انجمن­های علمی تخصصی واحد میانه در ادامه افزود: براساس جلد 15 تفسیر نمونه حضرت آیت الله مکارم شیرازی، منظور از مهجوریت این است که مردم قرآن را رها کرده و به دستورات و تعالیم آن پایبند نیستند و آن را به دست فراموشی سپرده اند؛ قرآنی که رمز حیات، وسیله نجات، عامل پیروزى، حرکت، ترقی و مملو از برنامه‌‏هاى زندگى است بصورت یک کتاب تشریفاتی در آمده است و به فرموده های آن عمل نمی شود.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه در تکمیل مطالب فوق اضافه کرد: در حالت کلی مهجوریت قرآن کریم را به دو حالت می­توان بیان کرد: یکی این که قرآن در فضای جامعه، میان مردم و خانواده وجود نداشته باشد، دوم این که قرآن در میان مردم باشد، اما فقط برای مراسمات خاص و به صورت نمادین بوده و بدون توجه به معنا و مفهوم و نیز بدون عمل به دستورات آیات نورانی استفاده شود.

دکتر نعمتی در پایان در خصوص نحوه برگزاری سخنرانی گفت: این سخنرانی به خاطر محدودیت های کرونا، بصورت مجازی روز دوشنبه مورخ 6/12/1400 ساعت 13 در سامانه دانشگاه هوشمند به آدرس الکترونیکی https://daanaan.daan.ir  برگزار خواهد شد و همچنین شناسه و رمز ورود به جلسه در پوستر سخنرانی در سایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه ارایه شده است.

WhatsApp Image 2021 04 24 At 142022

نوشتن دیدگاه

بالا
saeed_sol@yahoo.com