ترجمه کتاب توسط عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه

خبرگزاری آنا: مکانیک مهندسی 1، استاتیک عنوان کتابی است که توسط دکتر اکبر اشرفی عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه با همکاری آرش نعمتی ترجمه و به چاپ رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از میانه، دکتر اکبر اشرفی با بیان اینکه استاتیک یا ایستایی (Static) به عنوان درس پایه اکثر رشته­ های فنی و مهندسی مانند مکانیک، عمران، معماری و ...، شاخه‌ای از علم مکانیک است که به بحث و مطالعه درباره اجسام و سازه­ های صلب در حال تعادل مکانیکی می ‌پردازد اظهار کرد: در کتاب مکانیک مهندسی 1، استاتیک، مباحثی مانند بردارهای نیرو، برآیند نیروها، گشتاور نیروها، تعادل ذره و جسم صلب، نیروی اصطکاک، کار مجازی و ... در حالت­ های دوبعدی و سه­ بعدی مطالعه می ­شود.

وی افزود: علم مکانیک قدیمی ترین و توسعه یافته ترین شاخه فیزیک بوده که با بیشترشدن محدوده کاربردهای آن به عنوان پایه و اساس مهندسی، اهمیت آن روبه افزایش است.

اشرفی ادامه داد: وظیفه علم مکانیک شامل بررسی و تعیین حرکت هایی شمال حرکت چرخ خودرو، جریان سیال داخل یک لوله، پرواز یک هواپیما و چرخش یک ماهواره است.

وی گفت: در این کتاب، انواع سازه ­های مهندسی مانند خرپا ها، قاب ­ها، ماشین ­ها، کمان ­ها، کابل ­ها، تیرها و ... که تحت تاثیر انواع سیستم­ های نیرویی قرار گرفته ­اند مورد تجزیه و تحلیل استاتیکی قرار می گیرند.

عضو هیأت علمی واحد میانه افزود: کتاب مکانیک مهندسی 1، استاتیک، با همکاری صمیمانه دکتر آرش نعمتی در 9 فصل به رشته تحریر درآمده است.

اشرفی با اشاره به موضوعات کتاب بیان کرد: از جمله موضوعات مطرح شده در فصل های این کتاب می توان به مفاهیم پایه، سیستم های نیروها با یک نقطه اثر مشترک، سیستم عمومی نیروها، تعادل جسم صلب، عکس العمل های تکیه گاهی، تیرها، قاب ها و کمان ها و ... اشاره کرد.

او ادامه داد: هدف ما اینست که مفاهیم پایه و اصول مکانیک را در روشن ترین و ساده ترین شکل ممکن به دانشجویان فنی و مهندسی ارائه کنیم.

اشرفی، هدف اصلی این کتاب را کمک به دانش آموزان برای توسعه مهارت هایشان در حل مسئله به شیوه ای نظام مند عنوان کرد و گفت: محتویات کتاب مکانیک مهندسی 1  استاتیک، با موضوعاتی که معمولاً در دوره های آموزشی مکانیک مهندسی پایه دانشگاه ها و کالج ها ارائه می شود مطابقت دارد.

ویراستار علمی این کتاب نیز توسط دکتر شهرام موسوی عضو هیأت علمی رشته عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه انجام گرفته است.

25

نوشتن دیدگاه

بالا
saeed_sol@yahoo.com