کارگاه علمی آموزشی نحوه عملی تنظیم دادخواست و لایحه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه برگزار شد

خبرگزاری آنا: از سوی گروه حقوق و با مشارکت اداره پژوهشی و انجمن علمی حقوق، کارگاه علمی آموزشی نحوه عملی تنظیم دادخواست و لایحه با مدرسی استاد اصغر فکور رئیس دادگستری شهرستان، در محل سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از میانه، گیو وفاییان مدیر گروه رشته حقوق این واحد دانشگاهی اظهار کرد: دادخواست یکی از اوراق قضایی در دادگاه‌ها است. دادخواست وسیله رسمی احقاق حق است که از طریق مراجعه به دادگاه‌ها صورت می‌گیرد. طرح شکایت حقوقی به‌ وسیله برگه‌ای به نام برگ دادخواست انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه، یکی از آموزه­های مهم در زندگی اجتماعی امروز، آموزش حقوق است افزود: از جمله نتایج آحاد مردم از مفاهیم حقوقی و به کار بستن آنها و سوق دادن به عدالت در جامعه است و خود آشنایی با حق و تکلیف و مفاهیم حقوقی و طریق اعمال و اجرای آن، ضمن بالابردن دانش حقوقی مردم شهروندان، تقویت سلامت روانی آنان را در روابط فردی و اجتماعی و خانوادگی نیر به ارمغان خواهد آورد.

مدیر گروه رشته حقوق واحد میانه هدف از برگزاری این کارگاه، آشنایی دانشجویان با روش عملی و نکات مؤثر در نوشتن شکوائیه و دادخواست و لایحه حقوقی موجود در هر نوع دعوی است بیان کرد: نحوه دادخواست به معنای دادخواهی کردن، عدالت طلبیدن و عرض حال آمده است و شخصی که دادخواهی می کند، طرف خود را به دادرسی فرا می­خواند تا با حضور نزد قاضی ادعای خود را به قضاوت شخص عادل بسپارد.

وفاییان با اشاره به مدرس این دوره آموزشی گفت: اصغر فکور رئیس دادگستری میانه و مدرس این کارگاه، درباره نحوه تنظیم دادخواست و شرایطی که شاکی در طرح دعوی کیفری ملزم به رعایت آن است را بر اساس آیین دادرسی کیفری و رویه قضایی آن توضیحاتی ارائه کرد.

وی لایحه را به عنوان تکمیل کننده شکایت و یا دادخواست و تقدیم آن از سوی اصحاب دعوا یا وکیل آنها به مقام قضایی دانست و ادامه داد: استاد فکور مدرس این دوره، تنظیم دادخواست و نحوه نگارش آن و همچنین لوایح تقدیمی به دادگاه­های حقوقی و کیفری که یکی از مهمترین و اصلی­ترین موارد مورد نیاز و استفاده حقوقدانان هست و نیاز به ضرورت آموزش صحیح دانشجویان را دارد، به حاضرین تشریح کرد.

وفاییان خاطر نشان کرد: گروه حقوق با علم به اهمیت بالای این موضوع در راستای آموزش دانشجویان مبنی بر تنظیم صحیح دادخواست، نه تنها در جهت احقاق حقوق افراد تاثیرگذار بوده، بلکه در رسیدگی قضایی و روند پرونده های قضایی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

استاد اصغر فکور دارای 20 سال سابقه قضاوت بوده و از قضات بنام و متشخص دستگاه­ قضایی است.

نوشتن دیدگاه

بالا
saeed_sol@yahoo.com