برگزاری کارگاه آموزش تهیه کرم های گیاهی و پمادهای طبیعی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه

خبرگزاری آنا: گیاهان دارویی و فرآورده های شیمیایی و طبیعی مستخرج از آن نقش کلیدی در پیشگیری و درمان بیماری های جوامع بشری داشته و تجارت دارو از جمله داروهای طبیعی به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای سودآور به شمار می رود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از میانه، دکتر رضا وجدی مدیر پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه اظهار کرد: تقاضاي جهانی به کشت و توسعه گیاهان دارویی به طور فزاینده اي در حال افزایش بوده و کشورهاي مختلف نسبت به برنامه ریزي جهت کشت و فرآوری در سطوح صنعتی و بهره برداري از آنها در قالب فعالیت هاي اقتصادي مانند صنایع دارویی، بهداشتی و آرایشی اقدام می کنند.

وی ادامه داد: فرآورده ­هاي گياهي به صورت خام و یا فرآوری ‌شده به منظور مصرف در امور پزشکی، دامپزشکی و گیاه‌پزشکی و نیز کاربردهای تجاری، صنعتی، غذایی و بهداشتی استفاده می‌شوند.

مدیر پژوهشی واحد میانه با بیان اینکه برگزاری کارگاه هایی در خصوص نحوه استفاده از گیاهان دارویی و فرآوری موجب تبادل فکری بین متخصصین امر و انتقال تجربه‌های کاری در زمینه های تولید، فرآوری، صادرات، شناخت و بررسی خصوصیات دارویی انواع گیاهان دارویی می شود گفت: در این راستا و به همت معاونت پژوهش و فناوری و همکاری مرکز تحقیقات گیاهان دارویی و محصولات ارگانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه، کارگاه یک روزه ای با عنوان "تهیه کرم­های گیاهی و پمادهای طبیعی" روز چهارشنبه 23 آبان ماه سال 1397 به صورت نظری و عملی در آزمایشگاه گیاهان دارویی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه برگزار شد.

وجدی افزود: در بخش تئوری، توضیحاتی در خصوص روش­های مختلف استخراج اسانس و عصاره از گیاهان دارویی و روش های استفاده از آنها در تهیه کرم های گیاهی و پمادهای طبیعی توسط مدرسین دوره، دکتر حسن نورافکن عضو هیات علمی و استادیار گروه علوم باغبانی و امید علیزاده جعفری دانشجوی دکتری علوم باغبانی گرایش گیاهان دارویی، ادویه ای و نوشابه ای ارائه شد.

او بیان کرد: در بخش عملی نیز ساخت فرآورده های ترکیبی به صورت کرم و پماد برای انواع پوست های معمولی، چرب، خشک و چرب و خشک انجام شد.

وی با اشاره به تولید انواع کرم ها و پمادهای طبیعی تهیه شده در این کارگاه تصریح کرد: از کرم های دیگر تهیه شده در این کارگاه می توان به کرم های درمانی برای ادرار سوختگی نوزادان، تبخال، اگزما و پیچ خوردگی مفاصل اشاره کرد.

وجدی خاطر نشان کرد: از نکات جالب توجه کارگاه، حضور افراد از مشاغل مختلف تولید، آموزش، فروش و فرآوری گیاهان دارویی و داروهای گیاهی و مرتبط با سلامت و بهداشت جامعه از قبیل کارشناسان و متخصصین گیاهان دارویی و پزشکان از شهرهای مختلف تبریز، اردبیل، خلخال و میانه بود.

 این مسئول گفت: با عنایت به برگزاری موفق این دوره، درخواست­های مکرری از سوی علاقمندان جهت برگزاری دومین دوره کارگاه به دفتر پژوهش و فن آوری واحد ارسال شده و به زودی تاریخ برگزاری از طریق سایت و کانال اطلاع رسانی دانشگاه اعلام خواهد شد.

نوشتن دیدگاه

بالا
saeed_sol@yahoo.com