ابداً چنین نیست. چون من کاری به نتیجه برخی اقدامات ندارم. بارها خودتان شاهد بودید که در جلسات عمومی کارکنان و اساتید اعلام کرده ام که من چه رئیس این واحد دانشگاهی بمانم یا نه، به وظایف قانونی خودم عمل خواهم کرد. مماشات و چشم پوشی در خصوص اموال دانشگاه و رفتارسازمانی کارکنان و اساتید قابل قبول نیست.

 

دکتر سلیمی در گفت‌وگو با قافلان از صرفه‌جویی میلیاردی دانشگاه آزاد واحد میانه در یک‌سال اخیر می‌گوید؛

متولد تبریز است و بیست سال عضو هیئت علمی دانشگاه بوده و سال‌ها در پست‌های اجرایی دانشگاه آزاد مسئولیت داشته طرفدار پروپاقرص سایت‌های خبری میانه است. از قافلان و صدای‌میانه تا میانا و کانال میانادان‌نه‌خبر را بعد از ساعات کاری دانشگاه و در مهمانسرا مرور می‌کند. افسوس او برای میانه با وجود پتانسیل‌های فراوان آن، از جاذبه‌های گردشگری دامنه‎های بزگوش تا مسجد سنگی و برنج و اردیبهشت‌های سرسبز و رنگارنگ میانه، از بسیاری از میانه‌ای ها بیشتر است. قبل از عزیمت به میانه، این شهر را از دریچه‌ی نوشته‌جات میانه‌شناسی و کتب جامعه‌شناسی مرور کرده و ادعا دارد روستاهای میانه را بهتر از خیلی از میانه‌ای‌ها می‌شناسد. ادعایش اما صحت دارد. خیلی از ماها نمی‌دانیم که بالسین به خاطر تعدد قلعه‌هایش بالسین شده و میانه به خاطر حضور قوم مانا در این شهر، میانه نام گرفته. نامه‌های دکتر سلیمی به استانداری آذربایجان شرقی به خاطر سهیم کردن میانه در «تبریز2018» با در اختیار گذاشتن خوابگاه دانشگاه به‌عنوان هتل سه ستاره برای میهمانان و گردشگران خارجی، مشارکت گروه زبان دانشگاه آزاد در راهنمایی تورها و برگزاری همایش بین‌المللی باستان‌شناسی در دانشگاه میانه نمونه‌هایی از دل‌سوزی‌های دکتر علی سلیمی شاملو رئیس غیربومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه برای میانه است. در یک‌سالگی ریاست او به گفت‌وگویش نشسته‌ایم.

 

Photo 2017 08 01 11 02 47

بعنوان اولین سوال بزرگترین چالشهایی که حضرتعالی در بدو ورود به واحد میانه با آنها مواجه بودید چه مشکلاتی بوده است؟

مشکلی که نوعاً همه‌ی واحدهای دانشگاهی با آن سروکله میزنند مشکل کاهش شدید دانشجوست. در درجه‌ی بعدی مشکل نیروهای مازاد در دانشگاه و آخری مسایل متعدد و پیچیده حقوقی در واحد میانه بود که کلاً از این مورد آخری بی‌اطلاع بودم. حتماً مطلع هستید مجموع مراکز دانشگاهی ایران 2640واحد اعم از آزاد و سراسری و غیره‌اند. اما چین با یک‌میلیارد و چهارصد میلیون نفر جمعیت2481 دانشگاه دارد. و این چالش بزرگی برای دانشگاههای ایران برای جذب دانشجوست.

علی‌ای‌حال هم اینک نیز ما با این مشکلات مواجهیم. اما میتوان گفت حدود 50درصد مسایل حقوقی دانشگاه حل شده ولی مشکل مازاد نیرو به‌قوت خود باقیست. این در حالیست که در زمان اوج شکوفایی دانشگاه آزاد با دانشجویانی بالغ بر 4000نفر ما با 40نفر مازاد نیرو مواجه بوده‌ایم و این مسئله‌ای است که کماکان با کاهش شدید دانشجو به 2700نفر با آن دست و پنجه نرم میکنیم. ولی با وجود این حتی یک نفر از کارکنان را کنار نگذاشته و نخواهیم گذاشت و از توانایی و تجربیات آنان در پیشرفت دانشگاه استفاده خواهیم کرد.

در این دوره‌ی یکساله ما 7 نفر هیئت‌علمی مأمور به جاهای دیگر داشته‌ایم که با وجود هزینه‌ی سالانه‌ی یک‌میلیاردی هر 8عضو هیئت‌علمی برای یک واحد دانشگاهی میتوان گفت رقم بالایی صرفه‌جویی شده است. در عین اینکه سه کارمند بازخریدی و 2 کارمند مامور داشته‌ایم و سعی ما این است که اگر باز افرادی متقاضی ماموریت باشند با آغوش باز پذیرا خواهیم بود. عین همین انتقال‌ها را در واحدهای سما نیز داشته ایم.

در مورد مسایل حقوقی هم نکات جالب توجهی وجود دارد و من هرگز فکر نمی کردم که وضعیت اینقدر پیچیده و دارای گره های کور باشد. بعنوان مثال از طریق امور حقوقی دانشگاه در جریان دادرسی پرونده زمین مجتمع، مطلع شدیم که واحد به پرداخت مبالغ زیادی در این پرونده محکوم شده است. این پرونده مربوط به قسمت ورودی مجتمع دانشگاهی بود. که اسفندماه سال گذشته ما حکم قطعی دادگاه مبنی بر مالکیت دانشگاه بر این زمینها را گرفتیم. همچنین در بخش شمالی مجتمع دانشگاهی، فروشنده‌ی زمین محکوم و ملزم به جلب رضایت معارضین زمین‌های دانشگاه شده است. یا مواردی که در شهرترک داشتیم.

مورد دیگر زمین‌های موجود‌ در شهرک ساحلی است که پرونده‌ی آن نیز در جریان است. معضلات دیگری هم در ارتباط با ساختمان سازی در مجاورت دانشکده علوم انسانی صورت گرفته که با مجوزهای غیرکارشناسی شهرداری میانه انجام شده که با اصول و قوانین و مقررات همخوانی ندارد. وعده‌های شهرداری میانه مبنی بر حل و فصل اختلافات، موضوع پرونده را پیچیده تر کرده که ما از طریق سایر مجاری قانونی در پی احقاق حق و حقوق دانشگاه هستیم.

در ماههای اخیر شاهد تغییرات مدیریتی در سطح کلان دانشگاه بوده ایم. ارزیابی جنابعالی از این تغییرات چی هست؟

امید و انتظار ما خیر بودن این تغییرات کلان است. ضمن اینکه از آقای دکتر رهبر به عنوان یک چهره‌ی علمی و دانشگاهی انتظار داریم در تغییرات معاونین و مدیران دانشگاه از نیروهای متعهد و متخصص و باتجربه خود دانشگاه آزاد اسلامی بهره‌گیری شود. به عنوان مثال خدمتتان عرض میکنم، من 20 سال عضو هیئت علمی دانشگاه و نزدیک ده سال در پستهای اجرایی دانشگاه بوده ام، اما با این وجود در یک واحد دانشگاهی مثل میانه پی بردن به تمام زیرو بم‌های حقوقی و اطلاعاتی بسیار مشکل است.

در آزمون اخیر تحصیلات تکمیلی برخی رشته های موجود در واحد میانه حذف شدند که باعث سردرگمی دانشجویان و خود واحدها شد. جریان این محذوفات به کجا رسیده؟

با پیگیری های بعمل آمده از استان و سازمان مرکزی و وزارت علوم مشکل رشته های واحد میانه مرتفع شده و جای نگرانی نیست.

با توجه به سیاست کلی دانشگاه در خصوص درآمدهای غیر شهریه‌ای، سهم واحد میانه از این درآمدها چقدر بوده و آیا چنین اتفاقی در واحد میانه هم افتاده یا خیر؟

آنچه که بدیهی به نظر میرسد رسالت اصلی دانشگاه آموزش و پرداختن به مسایل علمیست. مثال بارزی خدمتتان عرض میکنم. دانشگاههای تهران و تبریز جزو قدیمیترین دانشگاههای ایرانند که بدیهیست درآمد این دانشگاهها از نفت تامین میشود. با این وجود این دانشگاهها چه اندازه توانسته اند به خود کفایی یا حداقل استقلال نسبی از درآمدهای نفتی و دولتی برسند؟

یا مثلاً دانشگاه هاروارد آمریکا که در سال 2011، 32درصد درآمدهای آن از موقوفات و 23درصد از حامیان مالی مرتبط با صنایع و کارخانجات‌اند، 7درصد از هدایا 20درصد شهریه دانشجویان و 18درصدسایر منابع. با این وجود انتظاری از این واحدهای کوچک نرفته و نمیرود. ولی ما تلاش خود را می کنیم.

البته با این وجود نسبت به سال 94 درآمد غیر شهریه‌ای ما افزایش نسبی داشته است. در آمد ما از باغ زردآلو، از زمینهای اجاره داده شده‌ی دانشگاه، از اجاره‌ی خوابگاههای دانشگاه آزاد، زمین نیم‌هکتاری کشت زعفران، طرح ساها، مجله دانشگاه همچنین از تفاهمنامه های واگذاری کلاسها و برگزاری کنکور نظام مهندسی، مبالغ حاصل از اجاره ساختمان به واحد سما، برگزاری همایشها، استادسرا و سالن ورزشی که مجموعاً یک میلیاد و سیصد میلیون ریال در سال گذشته درآمد غیر شهریه‌ای داشته ایم.

جناب دکتر! قطعاً فعالیت دانشگاه آزاد در یک شهر بدون تعامل با نمایندگان مجلس و سایر ادارات و سازمانهای موجود در آن شهر مشکل خواهد بود. این تعاملات را دوره مدیریتی خودتان تا چه حدی رسانده اید؟

معنی تعامل استفاده‌ی متقابل از امکانات و توانایی یکدیگر در جهت پیشبرد امورات جاریست. تعامل نباید بدین معنی باشد که سایرین از امکانات شما به نحو احسن استفاده کنند اما به شما که میرسد به پرتوقعی یا بی اخلاقی متهم شوید. دانشگاه آزاد بدون استفاده از بودجه نفت به اذعان وزیر علوم 20درصد در رشد علمی کشور نقش دارد. ضمن اینکه بدون استفاده از امکانات دولت ما در این رشد نقش داشته و مالیات داده و اشتغالزایی نیز میکنیم و در عین حال با حذف رشته ها مواجه میشویم. نباید تعامل به معنی گرفتن امتیاز یکطرفه معنی شود. ما تا حد امکان سعی می کنیم زیر بار هزینه های اضافی نرویم. چون باشرایط ورودی دانشجو که قبلاً توصیف شد و نیروی های مازادی که در مقاطع مختلف بدون ضوابط به پیکره دانشگاه تحمیل و اضافه شده اند، مشکلات جدی در تامین هزینه های اداری دانشگاه داریم و اگر قرار باشد بدون حساب و کتاب بذل و بخشش کنیم، در پرداخت حقوق کارکنان و اساتید خودمان عاجز می مانیم که این اصلاً به صلاح شهر و دانشگاه نیست.

و نمایندگان مجلس، فرماندار و امام جمعه شهر؟

سیاست کاری من تعامل با هردو نماینده عزیز شهرمان هست. دانشگاه آزاد اسلامی یک سیستم اداری و سازمانی مختص خودش را دارد. هر دو عزیزی که در حال حاضر نمایندگی مردم شریف میانه را در مجلس شورای اسلامی به عهده دارند، عنایت ویژه های نسبت به دانشگاه دارند و کمک حال ما در حل مشکلات هستند. مجموعه دانشگاهی انتظار دارند این عزیزان بر اساس واقعیت های موجود در دانشگاه در مورد این مجموعه بزرگ علمی قضاوت کنند نه صحبت های مغرضانه برخی افراد. فکر می کنم این نوع قضاوت کارسازتر و موثرتر خواهد بود. ضمناً از این فرصت استفاده می کنم تا از حمایت های امام جمعه محترم، فرماندار تلاشگر و نمایندگان عزیز شهرستان تشکر ویژه ای نمایم.

برخی پست های مدیریتی در سطح معاونت و مدیرکل در زمان مدیریت جنابعالی از چارت تشکیلاتی واحد حذف شدند، ضرورت  این کار چی بود و به چه منظوری صورت گرفت؟

در مورد پست های خالی که شامل دو اداره کل برنامه‌ریزی و عمرانی بودند و یک معاونت پژوهشی؛ که نوعاً اداره امورات محوله این ادارات با خود بنده و همکاری مدیران حوزه ها است. البته این مسئله موجب افزایش 69درصدی فعالیتهای پژوهشی دانشگاه شده است که به علت پرداخت 50میلیون ریالی ماهانه به فعالیتهای پژوهشی، تشویقی مقالات و طرح های پژوهشی، علی رغم ادوار گذشته انجام گرفته است. یا مثلاً در حوزه اداری مالی 90درصد کاهش هزینه داشته ایم نسبت به سال 94. در حوزه آموزشی با ساماندهی امورات و اجرای مقررات آموزشی به علت تسویه حق التدریسی ها و پایان نامه های سالهای 90تا92 امسال افزایش هزینه داشته ایم.

حضرتعالی در بدو ورودتان از برگزاری نشستهای رو در رو با کارکنان واحد به طور ماهیانه خبردادید. ظاهراً که به علت حواشی بوجود آمده، این جلسات تعلیق شده؟

اعتقاد من بر این هست که هرچقدر در یک سیستم اداری مثل دانشگاه که یک مرکز علمی هست فضا برای ابراز نظر باز و مهیا باشد، شفافیت سیستم بروز می شود. شیوه کاری من به این صورت است که تلاش می کنم همه چیز شفاف باشد و هیچ پنهان کاری در کار نباشد. چند جلسه در طول یک سال برگزار کرده ایم و انشالله در ایام پیش رو یک جلسه دیگری هم خواهیم داشت تا شفاف سازیهای لازم در خصوص مواردی که نیاز به رسیدگی دارند به عمل آید.

در مورد برخورد با متخلفین انتظار زیادی نیست، چون قبلاً هم این اتفاقات رخ داده اما نتیجه ای حاصل نشده. آیا در این خصوص برنامه خاصی دارید؟

ابداً چنین نیست. چون من کاری به نتیجه برخی اقدامات ندارم. بارها خودتان شاهد بودید که در جلسات عمومی کارکنان و اساتید اعلام کرده ام که من چه رئیس این واحد دانشگاهی بمانم یا نه، به وظایف قانونی خودم عمل خواهم کرد. مماشات و چشم پوشی در خصوص اموال دانشگاه و رفتارسازمانی کارکنان و اساتید قابل قبول نیست.

برای کارکنان و اساتید واحد مژده ای بدهید برای پرداخت معوقاتشان.

در مورد معوقات کارکنان و اساتید ما برخلاف سایر واحدها که گاهاً نسبتی از حقوق کارکنان را پرداخت میکنند تاکنون اجازه این کار را  نداده ایم و حقوق کارکنان واحد تمام و کمال پرداخت شده است. البته همین روال را در واحد سراب نیز داشته ام.

و کلام پایانی

موردی که باید عرض کنم این است بورسیه ی رایگان 45 دانشجوی دکترا که صرفه جویی خوبی برای دانشگاه داشته است که به دلیل وضعیت مالی دانشگاه، شرمنده اساتید بزرگوار شدیم. هرچند اساتید محترم در این خصوص با فشار مالی مواجه شدند ولی برای مدیریت وضعیت موجود مجبور به اتخاذ این تصمیم بودیم. در این خصوص وامی برای این عزیزان(بورسیه ها) تدبیر شده که بعد از فراغت تحصیل و بدون سود تسویه می­نمایند.

هرچند ما بعد از مراغه – در بین واحدهای بسیار بزرگ - در جذب دانشجو رتبه دوم را داشته ایم اما از مهر 94 تا مهر 95، 2100نفر فارغ التحصیل داشته ایم که این امر باعث کاهش شدید دانشجو شده است. با این وجود در صدد ادامه‌ی سیاستهای قبلی در جهت کاهش هزینه‌ها، جذب دانشجو و حل مشکلات حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه هستیم و خواهیم بود تا این واحد دانشگاهی همچنان به مسیر موفق خود ادامه دهد و شهروندان میانه ای و شهرهای همجوار از نعمت های وجود این مرکز آموزشی بهره مند شوند.

و درنهایت تقدیر و تشکر از خبرنگاران و رسانه های جمعی شهرستان که اخبار دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه را صادقانه منتشر می کنند و پل ارتباطی بین دانشگاه و شهروندان عزیز میانه ای هستند.

دیدگاه‌ها   

سعید افسری گرگری
+1
با سلام بنده دانشجوی ترم ۳ رشته شیمی آلی در مقطع دکتری هستم. از زحمات ریاست محترم نهایت تقدیر و تشکر را داریم. و یک انتقاد و ان اینکه با توجه به اینکه کلاس های دکتری در مجتمع برگزار میشه ولی مجتمع از نظر امکانات اولیه دارای مشکلات متعددی از جمله سلف سرویس که ما واقعا از این لحاظ در مشکل بودیم از لحاظ کتاب خانه که کتاب های مورد نیاز در ساختمان مرکزی بودن و عدم دسترسی به این ها با توجه به فاصله دور مجتمع تا ساختمان مرکزی و عدم وجود سرویس. و همچنین با توجه به اینکه کلاس های تحصیلات تکمیلی در روز ۵ شنبه برگزار می شود و در این روز قسمت اداری دانشگاه تعطیل می باشد دانشجویان به مشکلات زیادی ب جهت انجام امورات اداری به مشکل بر خوردمیکنند.امیدواریم ریاست محترم در رابطه با ۳ مشکل اساسی موجود در مجتمع ترتیب اثری داده تا دانشجویان تحصیلات تکمیلی جدید الورود به این مشکلات که ما داشتیم بر خورد نکنند
پاسخ دادن

نوشتن دیدگاه

بالا
saeed_sol@yahoo.com