سرپرست واحد میانه:

دستاوردهای پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی، نتایج بسیار ارزشمند و قابل توجهی را در کشورداشته است

خبرگزاری آنا: سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه گفت:«در اسلام مقوله پژوهش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چنانچه پیامبر بزرگوار فرموده اند که یک ساعت تفکر، بهتر از هفتاد سال عبادت است و این اهمیت، فکر در راه خدا و خلق خدا را بیان می کند.»

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، دکتر علی سلیمی شاملو در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه، اظهار کرد: «در 10 سال اخیر، ایران رشد خوبی در پژوهش داشته است. چنانچه معاون پژوهش وزیر علوم به این نکته اذعان داشته اند که رتبه سوم علمی ایران در جهان نشان از شتاب روزافزون علم و پژوهش ایرانیان در دنیا را دارد.»
سلیمی به نقش عمده ی دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علم و پژوهش اشاره کرد و افزود: «پژوهش، در بحث رشد علم و اقتصاد نقش بسزایی دارد. بر اساس استناد به پایگاه اسکوپوس که درصد رشد علمی 20 کشور دنیا را در سال 2014 منتشر کرده است که در این بین ایران، رتبه سوم جهانی را در شتاب علمی دارد.»
وی تصریح کرد: «بر اساس پایگاه استنادی ISI که درصد رشد تولید علم برتر (مقالات یک درصد برتر) سال 2014 را نسبت به سال 2015 مقایسه کرده است، که ایران 18.8 درصد پیشرفت در تولید مقالات یک درصد برتر را در دنیا داشته است.»
سرپرست واحد میانه در خصوص رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان و جایگاه ایران در این بین بیان کرد: «از نظر تعداد دانشگاه های برتر بر اساس رتبه بندی تایمز در سال 2012، ایران در جایگاه 32 قرار داشت و در سال 2016 این رتبه به جایگاه 23 کاهش پیدا کرده است که این بیانگر رشد علمی دانشگاه های ایران است.»
سلیمی با اشاره به تعدا پارک های علم و فناور و مراکز رشد نیز گفت: « تعداد پارک های علم و فناور و مراکز رشد فناوری در سال 1390 به 31 پارک و 113 مرکز رشد علم و فناوری بوده و در سال 1395 این آمار به 39 پارک و 170 مورد مرکز رشد علم و فناوری رسیده است.»
این مسئول خاطر نشان کرد: «دستاوردهای پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی، نتایج بسیار ارزشمند و قابل توجهی را در کشورداشته و تقویت روحیه پژوهشگری در بین اعضای هیات علمی، نخبگان و دانشجویان از اهداف اصلی حوزه پژوهش و فناوری واحد میانه هست.»
او تاکید کرد: «سهم پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی در  کشور از 51 هزار مقاله بین المللی، 30 درصد این سهم را از آن خود کرده است و این رشد علمی این مجموعه آموزشی را بازگو می کند. و این واحد دانشگاهی نیز در رتبه وب، جایگاه 31 در بین کل دانشگاه های آزاد اسلامی و سوم استانی را دارد.»
سلیمی در بخش دیگری از سخنان خود، گزارش مبسوطی از فعالیت های انجام یافته حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه را ارائه کرد.
در ادامه مراسم، از کتاب «اسامی محلی گیاهان آذربایجان» رونمایی شد و دکتر سلیمان جمشیدی عضو هیات علمی گروه کشاورزی و پژوهشگر برتر این دانشگاه و مهندس عادل رمضانی مؤلفین کتاب در خصوص فرآیند انتشار کتاب، و این کتاب به عنوان یک کتاب چهارزبانه و به عنوان شاه کلیدی برای دست یابی به اطلاعات گیاه شناسی، با هدف صیانت از اسامی بومی گیاهان و دانش بومی منطقه معرفی شده سخنانی را به صورت ارائه تصویر بیان نمودند. و نوید داده شد که در چاپ بعدی گیاهان و اسامی بیشتری معرفی شود.
به فهرست الفبایی ترکی، فارسی، لاتین اشاره شد و در خصوص نحوه استفاده از آن توضیح داده شد. و در نهایت، تصاویر زیبایی از گیاهان منطقه و به ویژه دامنه های آن نمایش داده شد.
در پایان مراسم از پژوهشگران برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه، در سه بخش استادان، کارکنان و دانشجویان با اهداء لوح تقدیر و جوایزی تجلیل بعمل آمد.
 

نوشتن دیدگاه

بالا
saeed_sol@yahoo.com