خبرگزاری آنا: همایش ملی یافته های نوین در پژوهش های کشاورزی و منابع طبیعی، روز سه شنبه سوم آذر ماه با همکاری علمی واحدهای دانشگاهی ملکان، مرند، تبریز، مراغه، بین المللی کیش، جلفا، اردبیل و ابهر، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی  و منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، انتشارات بوم سازه سیویلیکا و با حضور جمعی از مسئولین ادارات و دانشگاه های شهرستان در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه برگزار شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، دکتر علی سلمان پور رئیس واحد میانه در آیین افتتاحیه همایش ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان و حاضرین  و تقدیر و تشکر از کلیه عوامل اجرایی و کمیته علمی بیان کرد: خداوند متعال را شاکریم که این توفیق را به ما داد تا بتوانیم همایش ملی یافته های نوین در پژوهش های کشاورزی و منابع طبیعی را با هدف آشنایی با آخرین دستاوردهای علمی  و پژوهشی محققین عرصه کشاورزی در این واحد دانشگاهی برگزار نماییم.
وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه با داشتن 3 مرکز آموزشی ترکمانچای، ترک، کاغذکنان و آموزشکده فنی و حرفه ای سما، با بیش از 5 هزار نفر دانشجو یکی از واحدهای بسیار بزرگ در سطح استان آذربایجان شرقی است.
سلمان پور اذعان کرد: در حال حاضر واحد میانه با دارا بودن تعداد 60 رشته تحصیلی در مقطع تحصیلات تکمیلی که 14 رشته آن در مقطع دکترای تخصصی و مابقی آن در مقطع کارشناسی ارشد می باشد، جایگاه خاصی در بین دیگر واحدهای دانشگاهی استان دارد.
او با اشاره به جایگاه شهرستان میانه در بخش کشاورزی عنوان کرد: جایگاه این شهرستان از لحاظ کشاورزی به دلیل وسعت و مساحت زمین های کشاورزی و داشتن سدها، خاک مناسب حاصلخیزی، به رشته های کشاورزی اهمیت خاصی بخشیده است و به همین جهت تعدادی از رشته های مقطع دکترا در این دانشگاه از شاخه کشاورزی می باشد.
رئیس واحد میانه تحقیق و پزوهش صاحبنظران با توجه به رشد جمعیت و مسئله امنیت غذایی را با اهمیت دانست و گفت: این رشد نیاز به افزایش تولید دارد ولی امروزه این افزایش مشکلات تخریب محیط زیست را برای کشور به ارمغان آورده است.
این مسئول تاکید کرد: چنانچه هدف، رسیدن به رشد و توسعه پایدار باشد، تمام آثار و پیامدهای افزایش تولید بایستی مورد توجه قرار گیرد و در تولید محصولات کشاورزی، رشد بهره وری، آمایش سرزمین، تخریب محیط زیست نیز از دیگر مباحث مهم مسئولین باشد.
سلمان پور در پایان سخنان خود هدف از برگزاری این همایش، استفاده از نظرات و پیشنهادات ارزشمند کلیه صاحبنظران و بهره گیری آنها در تولید عنوان نمود و اظهار امیدواری کرد: امید می رود به برکت تلاش تمام خدمتگزاران کشور، دست یافتن به ایرانی آباد و رسیدن عموم مردم به رفاه و آسایش و عدالت در سایه الطاف مقدس جمهوری اسلامی آرمان اصلی مان خواهد بود.
در ادامه دبیر علمی همایش رمز موفقیت و کامیابی جهان امروز را توجه به مقوله پزوهش و تولید علم که به عنوان زیر بنای اقتدار ملی متبلور است توصیف کرد و گفت: یکی از شایع ترین و در عین حال مخرب ترین بلایای طبیعی خشکسالی بوده و به لحاظ موقعیت جغرافیایی کشور، ایران شاهد نواسانات زیادی در میزان بارش مناطق مختلف و وقوع خشکسالی های ضعیف تا شدید در دوره های متفاوت بوده ایم.
دکتر علی فرامرزی معاون پژوهش و فناوری واحد میانه افزود: بیش از 721 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال گردید و از این تعداد پس از بررسی های لازم توسط کمیته داوران و با نظر کمیته علمی همایش، تعداد 512 مقاله به صورت شفاهی و پوستر پذیرفته شد.
وی با اشاره به محورهای همایش خاطر نشان کرد: این همایش در 11 محور از جمله زراعت و اصلاح نباتات، علوم باغبانی و فضای سبز، تولید و بهره وری از گیاهان دارویی، منابع طبیعی و محیط زیست، علوم خاک و آبیاری، گیاه پزشکی و .... برگزار می شود و بدون شک برپایی چنین همایشی جهت دست یابی به اهداف تعیین شده، بدون همکاری، همدلی و تلاش های همکاران میسر نبود.
در ادامه مراسم، شرکت کنندگان بخش سخنرانی در دو نوبت صبح و بعدازظهر به ارائه شفاهی مقالات خود پرداختند و در بخش دوم، پوسترهای علمی شرکت کنندگان در معرض دید حاضرین قرار گرفت.
در پایان همایش، مقاله منوچهر فربودی، داوود حسن پناه و ترحم مصری به عنوان مقالات برتر و در بخش پوستر نیز پوسترهای علمی آزیتا رخشنده جو و همکاران، ماهیده حبیبی و میترا صابر به عنوان برتر برگزیده شدند و با اهداء لوح تقدیر و جوایزی از آنها تجلیل بعمل آمد.
در حاشیه این همایش، 3 کارگاه آموزشی کاربرد هوش مصنوعی در مدل سازی و شبیه سازی، آموزش نرم افزار (COMFAR) و اسانس گیری و عصاره گیری از گیاهان دارویی برای علاقمندان در سه محل مجزا برگزار گردید.
 
دکتر ناصر محبعلی پور دبیر اجرایی همایش نیز ضمن قدردانی از پژوهشگران، دانشجویان و کلیه عوامل برگزار کننده همایش گفت: جا دارد از حمایت های همه جانبه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه دکتر سلمان پور تقدیر و تشکر نمایم که نهایت مساعدت خود را از ما دریغ نکردند.
وی ادامه داد: کشاورزی پایدار افزایش تنوع فعالیت ها در مزرعه، همراه با افزایش پبوندها و فرآیندهای میان آنهاست. در کشاورزی پایدار محصولات فرعی یا ضایعات حاصل از یک جزء یا فعالیت، نهاده ای می شوند برای جزئی دیگر.
 
عضو هیات علمی واحد میانه تاکید کرد: هدف، کشاورزی را حفظ سطوح ضروری تولید به منظور برآورده کردن جمعیت در حال رشد جهان بدون تخریب محیط زیست می دانند که به مفهوم نگرانی برای ایجاد درآمد، ترویج سیاست های مناسب و حفظ منابع طبیعی می باشد. 


نوشتن دیدگاه

بالا
saeed_sol@yahoo.com